Samochód hybrydowy

dodano: 20.04.2020

Samochód hybrydowy – cena, koszt eksploatacji, wybór modeli

Auto hybrydowe, samochód hybryda - niska cena

Czym jest samochód hybryda? Czemu zawdzięcza rosnącą popularność? Jaka jest cena, którą trzeba zapłacić za dobry samochód hybrydowy? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące technologii hybrydowej znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli więc rozważasz zamianę diesla lub samochodu benzynowego na samochód hybrydę, koniecznie dowiedz się więcej na temat tej przełomowej technologii.

Hybryda to auto charakteryzujące się wyposażeniem w tzw. napęd hybrydowy, na który najczęściej składa się silnik spalinowy oraz jeden lub klika silników elektrycznych. Silnik elektryczny ma za zadanie ograniczenie zużycia paliwa i/lub zwiększenie mocy samochodu. Warto przy tym pamiętać, że samochody hybrydy poszczególnych marek mogą się od siebie znacząco różnić pod względem osiągów. Wynika to z faktu, że sposób i stopień wykorzystania silników elektrycznych różni się w poszczególnych pojazdach.

Nowoczesna hybryda, czyli samochód ekonomiczny

Jak już wcześniej wspomnieliśmy silniki elektryczne montuje się w samochodach hybrydowych po to, żeby zmniejszyć zużycie paliwa lub zwiększyć moc pojazdu. W nowoczesnych hybrydach wykorzystuje się dodatkowo technologie zwiększające wydajność energetyczną pojazdu, takie jak np. odzyskiwanie energii z hamowania czy wykorzystywanie siników spalinowych do wytwarzania energii elektrycznej zasilającej silnik elektryczny.

 

Napęd hybrydowy to nie tylko mniejsze zużycie paliwa i związana z tym ograniczona emisja spalin. To także utrzymywanie silnika spalinowego w stanie optymalnej wydajności, a co za tym idzie lepsze osiągi pojazdu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów jego eksploatacji.

 

Długa droga od pierwszej hybrydy…


Technologia hybrydowa nie jest dzieckiem ostatniej dekady, a nawet dwóch. Pierwszy samochód hybrydowy pojawił się na drogach na początku ubiegłego wieku, a dokładnie po Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku, na której Ferdynand Porsche zaprezentował pierwszy samochód spalinowo-elektryczny na świecie – Lohner-Porsche Mixte Hybrid. I choć wspólnicy Lohner i Porsche sprzedali w tamtym czasie aż 300 egzemplarzy swojej hybrydy, na to, żeby technologia hybrydowa stała się ogólnodostępna musieliśmy zaczekać blisko wiek. Samochody hybrydowe trafiły do powszechnej sprzedaży dopiero w 1997 roku, za sprawą jednego z japońskich koncernów motoryzacyjnych.

 

Obecnie hybrydy są dostępne w ofercie większości cenionych w Polsce i na świecie marek, a rosnącą popularność zawdzięczają ekonomice jazdy idącej w parze z wysokimi osiągami. Przesiadając się z silnika spalinowego do hybrydy kierowca nie musi się martwić o żadne nieprzyjemne niespodzianki – auto hybryda zapewnia doskonałe osiągi i niezapomniane wrażenia z jazdy, a do tego jest oszczędne i ekologiczne. Ten ostatni argument zapewnia możliwość relatywnie swobodnego przemieszczania się hybrydą w przestrzeni miejskiej, również tam, gdzie wprowadzone zostały m.in. restrykcje dla samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne.

Auto hybrydowe – dowiedz się więcej o Honda CR-V Hybrid

Honda CR-V Hybrid to nie tylko zmiana napędu… Wraz z wypuszczeniem na rynek nowej wersji uwielbianego przez kierowców SUVa marki, projektanci modelu wzbogacili CR-V Hybrid o nowe rozwiązania. Dzięki nim jazda nową Hodną jest jeszcze przyjemniejsza, a stosunek zużycia paliwa do uzyskiwanych osiągów zaskakuje nawet najbardziej wymagających w tym względzie kierowców. Co decyduje o tym, że samochód hybrydowy Honda CR-V jest lepszy niż inne hybrydy na rynku?

 

Sekretem Hondy jest zaawansowana technologia hybrydowa, która z jednej strony zapewnia to wszystko, o czym wcześniej pisaliśmy – obniżenie średniego spalania i poprawę osiągów– z drugiej zaś gwarantuje wydajności silnika i trwałość oferowanych modeli.

Na układ napędowy nowej hybrydy składają się generator i silnik napędowy. Są to komponenty charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami i odpowiednio dużą mocą, co zapewnia bardzo dobre przyspieszenie nawet w przypadku tak dużego samochodu, jakim jest Honda CR-V. Drugim bardzo ważnym komponentem układu napędowego nowej hondy jest silnik, który pracuje w cyklu Atkinsona zapewniając niskie zużycie paliwa i wytwarzając energię elektryczną, która jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych. Akumulatory litowo-jonowe umożliwiają gromadzenie dużej ilości energii, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum strat wynikających z ich ładowania i rozładowywania.

Samochód hybrydowy – cena nowej Hondy CR-V Hybrid

Cena samochodu hybrydowego Honda CR-V zaczyna się już od 134 400 złotych. Warto przy tym pamiętać, że Honda daje Ci możliwość skonfigurowania każdego modelu stosownie do swoich potrzeb i oczekiwań, co wpływa na cenę końcową samochodu. Konfigurując nową Hondę CR-V możesz wybrać spośród dostępnych kolorów nadwozia, detali wykończeniowych i wyposażenia dodatkowego. Zachęcamy również do zapoznania się z szeroką gamą firmowych akcesoriów, dzięki którym jeszcze lepiej dopasujesz model CR-V do potrzeb swoich i swojej rodziny.